Leasing samochodowy – co warto wiedzieć

leasing samochodu

Definicja samochodu osobowego: dopuszczalna masa całkowita 3,5 tony, do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. (są wyjątki, np.: samochód z jednym rzędem siedzeń oddzielony od kabiny ścianą, pojazd specjalny np.: koparka, żuraw sam.)

Zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe w firmie muszą uważać na limit ujmowania w kosztach podatkowych opłat leasingowych. W zależności od rodzaju pojazdu, wysokość możliwych do ujęcia danych kosztów zależna jest od rodzaju danego pojazdu:

  •  150 000 zł – dla samochodów spalinowych,
  •  225 000 zł – dla samochodów elektrycznych.

Rozróżniamy dwa rodzaje leasingu:

  •  Leasing operacyjny
  •  Leasing finansowy
Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Okres trwania umowyumowa leasingowa zawierana jest na minimum 2 latabrak ograniczeń w tym zakresie – okres ten w pełni dowolny, choć w praktyce często jest on zbliżony do okresu amortyzacji
Odpisy amortyzacyjnenie podlega amortyzacjiodpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie
Koszty uzyskania przychoduod podatku odlicza się całą opłatę wstępną (jednorazowo), pełne raty leasingowe (kapitał oraz odsetki) oraz koszty eksploatacjiod podatku odlicza się amortyzację, odsetki od raty leasingowej (bez kapitału) oraz koszty eksploatacji
VATpodatek VAT odlicza się od rat leasingowychpodatek VAT płaci się jednorazowo przy pierwszej racie

Samochód osobowy a koszty podatkowe

Samochód osobowy będącym środkiem trwałym firmy lub nabytym w ramach leasingu lub najmu:

1) Wydatki związane z jego eksploatacją, tj. zakup paliwa czy pozostałe wydatki   eksploatacyjne (np. koszt bieżących napraw, myjnia, zakup akcesoriów   samochodowych itp.), które zostały poniesione na cele związane z działalnością   mogą być księgowane do kosztów:

  •  75% ich wartości, gdy pojazd jest użytkowany na cele mieszane, czyli zarówno firmowe jak i prywatne.
  •  100% ich wartości, gdy pojazd jest użytkowany jedynie na potrzeby firmy.                    

2) Wydatki związane z polisą ubezpieczeniową, które zostały poniesione na cele związane z działalnością mogą być księgowane do kosztów:

  •  AC i GAP w całości jeżeli wartość samochodu nie przekracza 150 000 zł. Jeżeli przekracza trzeba ustawowy limit 150 tys. zł podzielić przez wartość ubezpieczanego samochodu, a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez wartość ubezpieczenia AC. Uzyskaną kwotę można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodów.
  •  OC, NNW, ASS, AP, OP  w całości.

Samochód osobowy prywatny wykorzystywany na potrzeby firmy:

1) Wydatki związane z jego eksploatacją, tj. zakup paliwa czy pozostałe wydatki   eksploatacyjne (np. koszt bieżących napraw, myjnia, zakup akcesoriów   samochodowych itp.), które zostały poniesione na cele związane z działalnością   mogą być księgowane do kosztów:

  • w 20% ich wartości, gdy pojazd jest użytkowany na cele mieszane, czyli zarówno firmowe jak i prywatne.

2) Wydatki związane z polisą ubezpieczeniową, które zostały poniesione na cele związane z działalnością mogą być księgowane do kosztów:

  •  wszystkie rodzaje ubezpieczeń w wysokości 20%


Materiały udostępniane na stronie nie stanowią opinii prawnych, urzędowej interpretacji przepisów ani innego oficjalnego stanowiska organów państwowych i nie mogą być stosowane jako zastępstwo materiałów urzędowych, których treść określają obowiązujące przepisy prawa. 

Facebook
LinkedIn