Najem prywatny -zmiany podatkowe w 2023r

Obraz Jens Neumann z Pixabay

Najem prywatny -zmiany podatkowe w 2023r

Posiadane lokale mieszkalne i domy stanowią obecnie dla wielu osób nie tylko miejsce zamieszkania, ale są sposobem na osiąganie dodatkowych dochodów lub inwestowanie posiadanych środków finansowych.

          Oczywiście, z najmem lub dzierżawą takich lokali wiążą się również obowiązki podatkowe!

          Dotychczas osoby prywatne mogły wybrać czy chcą rozliczać uzyskane przychody na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, czy stosując zasady ogólne.

Od 2023 roku nie będzie już wyboru, najem prywatny można rozliczyć wyłącznie na zasadach ryczałtu. Podatnicy nie mają już możliwości obniżenia zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego o poniesione koszty.

          1 lipca 2023 zmieniają się również limity przychodów dla małżonków wynajmujących prywatne nieruchomości. W związku z wprowadzoną zmianą małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5 % przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł( wcześniej limit wynosił 100 tys. zł) bez względu na to czy będą te przychody rozliczać odrębnie, czy zdecydują się na opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich. Jeżeli limit 200 tys. zł nie zostanie przekroczony obowiązuje stawka podatku równa 8,5%.

          Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i  wpłacać co miesiąc w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień- w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego. Dopuszczalne jest aby podatnik opłacał podatek w kwartalnych okresach rozliczeniowych, przy spełnieniu odpowiednich warunków. O tym już niedługo ukarze się kolejny artykuł.

          Podatek wpłaca się na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jego numer każdy może sprawdzić w specjalnym generatorze mikrorachunków podatkowych.


Materiały udostępniane na stronie nie stanowią opinii prawnych, urzędowej interpretacji przepisów ani innego oficjalnego stanowiska organów państwowych i nie mogą być stosowane jako zastępstwo materiałów urzędowych, których treść określają obowiązujące przepisy prawa. 

Zdjęcie: Obraz Jens Neumann z Pixabay

Facebook
LinkedIn