Opodatkowanie samochodów służbowych – zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Pracownik, który za zgodą pracodawcy wykorzystuje służbowy samochód do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Do końca 2021 roku przychód pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych ustalało się w wysokości 250 zł/m-c dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 lub 400 zł/m-c dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3. Jeśli pracownik wykorzystywał pojazd w celach prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustalana była w wysokości 1/30 wskazanych powyżej kwot za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych. Od 1 stycznia 2022 r. podstawą do ustalenia ryczałtu nie jest pojemność silnika, tylko jego moc. Koszt, który ponosi teraz pracownik to:

  • 250 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika do 60 kW, jak również samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem;
  • 400 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika przekraczającej 60 kW.

W przypadku korzystania z auta przez kilka dni w miesiącu wartość przychodu naliczana jest w/g dotychczasowych zasad, czyli w wysokości 1/30 ryczałtu za każdy dzień używania samochodu do celów prywatnych.

Pracodawca musi doliczyć kwotę ryczałtu do miesięcznego przychodu pracownika. Przychód stanowi podstawę wyliczenia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne takiego pracownika.

Kwota składki zdrowotnej nie jest odliczana od podatku dochodowego, w związku z tym nowy sposób naliczania ryczałtu za korzystanie z samochodu służbowego powoduje zwiększenie kwoty tego podatku.


Materiały udostępniane na stronie nie stanowią opinii prawnych, urzędowej interpretacji przepisów ani innego oficjalnego stanowiska organów państwowych i nie mogą być stosowane jako zastępstwo materiałów urzędowych, których treść określają obowiązujące przepisy prawa. 

Facebook
LinkedIn